Ako som cestoval do Číny – Šanghaj

shanghai

Šanghaj má cca. 25 miliónov obyvateľov,  čiže na naše pomery je to veľmi veľké mesto. Ako v každom meste aj v Šanghaji máte viac možností ako sa po meste pohybovať. Ja som prišiel do Šanghaja lietadlom a pristál som na medzinárodnom letisku Pudong. Z letiska máte viac možností ako sa dostať do centra mesta. Napr. taxíkom ale cena a čas za ktorý sa dostanete do mesta je neadekvátny.

Taxi z letiska stál 350 RMB (1 EUR = 7.3 RMB) a časovo cez Šanghajské zápchy to nikto nevedel ani odhadnúť. Z letiska ide aj Metro č. 2, tomu to na People Square trvalo 1 hod. 10 min. za cenu 7 RMB. Dosť rozdiel čo? Ak sa rozhodnete ísť metrom ako ja na letisku sú návestia ktoré vás navedú k metru (na asi 7 zastávke metra bolo treba prestúpiť do iného vlaku). Centrum mesta je okolo Nanjing Road ulice.

Metro

Myslím, že pohybovanie sa mestom na väčšie vzialenosti je určite najvýhodnejšie metrom. Kupovanie lístka bolo vcelku bezbolestné, v každej stanici metra boli dotykové automaty na lístky, ktoré vyzerajú takto:

Ak viete po čínsky tak hej sa hor sa nakupovať. Bohužiaľ to nie je môj prípad a predpokladám, že ani väčšiny z vás. Na obrázku vyššie je mapa Šanghajského metra a na dotykovom displeji vpravo hore, kde je akoby kurzor myši stačí ťuknúť prstom a máte možnosť zmeniť jazyk na angličtinu. Ťuknete ešte raz na English a hotovo.

shanghai subway automat

shanghai subway automat

Môžete poexperimentovať koľko yuanov vám bude stačiť na rôzny počet zastávok. Ak by ste si náhodou aj kúpili lístok napríklad za 3 juany a vystúpite až na zastávke kde potrebujete lístok za 5 juanov, turniket vás nepustí von. Vyhľadáte kabínku kde je obsluha metra doplatíte sumu, updatujú vám lístok a turniket vás už pustí.

V meste je vcelku veľa atrakcií, objektov a miest ktoré sa oplatí navštíviť. Na internete si môžete vyhľadať podľa vlastného záujmu kam chcete ísť. Niekde na vás budú číhať turistické pasce, ale pri presviedčaní aby ste si niečo kúpili alebo išli na čajovú seansu ani zdaleka nie sú takí agresívny ako nepríklad v arabských krajinách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *